Ağır makinelerin çok fazla kullanıldığı alanlarda çatlakların önlenmesi için yapılan zemin kaplama poliüretan zemin kaplamadır. Ayrıca kimyasal maddelerin çok fazla kullanıldığı yerlerde de bu kaplama kullanılması gerekmektedir. Aksi taktirde zeminde, çukur, çatlak ve yıpranma gibi durumlarla karşı karşıya kalınmaktadır.

Poliüretan zemin kaplamanın temizlenmesi kolay esnek bir esnek bir yapısı bulunmaktadır. İçeriğinde bulunan poliüretan esası, kaplamanın ömrünü uzatmaktadır. Görünüş itibariyle mat ve parlak yapıya sahip olduğu için, görsen anlamda da birçok iş yeri tarafından tercih edilmektedir.

Poliüretan Zemin Kaplama Özellikleri Nelerdir?

Poliüretan zemin kaplama birçok zemin kaplamaya göre kullanışlı olmaktadır. Sert bir yapısı olmadığı için, zedelenme olasılığı düşüktür. Ayrıca, poliüretan zemin kaplama yapıldıktan sonra çok kısa sürede kullanıma açılmaktadır. Buda iş yerlerinde çalışmaların aksamasını önlemektedir. Büyük makinelerin kullanıldığı yerlerde esnek yapısından kaynaklı zeminin alt kısmının zarar görmesi engellemektedir.

Poliüretan zemin kaplama kimyasal madde yoğunluğu bulunan iş yerlerinde kullanılmaktadır. Bunun sebebi ise poliüretanin bağ yapısı kimyasalların zemine zarar vermesini engellemektedir. Bu durum tercih edilmesini sağlamaktadır. Bağ yapısı karbamat bağıntılarından oluşmaktadır. Sahip olduğu organik üniteler zinciri sağlam olmasını sağlamaktadır.

Poliüretan Zemin Kaplama Faydaları Nelerdir?

Poliüretan esnek yapısı sayesinde, birçok zemine uygun olmaktadır. Nem ve su tutucu özelliği bulunmaktadır. Bu sayede sızdırma yapmaz, su sızıntısı olan iş yeri zeminlerine fayda sağlamaktadır. Uzun ömürlü olmasından kaynaklı, sürekli zemin kaplaması yapılmasına gerek duyulmaz, bu durum ekonomik açıdan faydalı olmaktadır.

Poliüretan sahip olduğu yapısı sayesinde kimyasallarla herhangi bir tepkimeye girmezler. Bu oluşabilecek kimyasal zararlı dumanların önüne geçer, sağlık açısından sorunları ortadan kaldırır. Ayrıca kimyasallarla tepkimeye girmediği için, zeminin korunmasını sağlar.

Poliüretan Zemin Kaplama Kullanım Alanları Nelerdir?

Poliüretan zemin kaplama, okullarda, iş yerlerinde, ağır sanayi alanlarında, uçak bakım atölyelerinde, alışveriş merkezlerinde, araba garajlarında kullanılmaktadır. Ayrıca kimyasal ilaç üretimi yapan fabrikalarda da kullanılmaktadır. Sahip olduğu özelliklerden kaynaklı kullanım alanı oldukça geniştir. Ağır makinelerin ve kimyasalların zemine zarar verdiği her alanda kullanılmaktadır.

Poliüretan zemin kaplama yöntemi alanın büyüklüğüne göre çok kısa sürede yapılan işlem ile kullanılmaktadır. Bu durumda tercih edilir olmasını sağlayan sebeplerden olmaktadır.