Epoksi terazzo zemin kaplama, yüksek kaliteli kimyasallarla yapılan, ustalık gerektiren bir kaplama metodu olmaktadır. Bu kaplama işlemini yaptıran kişiler, zeminlerin uzun ömürlü olacağını ve uzun süre zarar görmeyeceği için tercih etmektedirler. Evlerde çok az görülse de, büyük alışveriş merkezlerinde, hava limanlarında, otogarlarda, hastanelerde ve iş yerlerinde sık olarak rastlanmaktadır.

Kaplama işleminde kullanılan kimyasalların kalitesi, yapılan işin ömrü için önemlidir. Zeminin görsel anlamda gösterişli olmasını ve sağlam olması istenildiği zaman kullanılan kimyasalların çabuk buharlaşmaya uğramayan özelliğe sahip olması gerekmektedir. Bu açıdan en kaliteli yapıştırma kimyasalları epoksi terazzo zemin kaplama metodunda kullanıldığı için en kaliteli yapıların oluşturulması sağlanmaktadır.

Epoksi Terrazzo Zemin Kaplamanın Sağlık Açısından Avantajları Nelerdir?

Epoksi terazzo zemin kaplama en kullanışlı ve dayanıklı kaplama çeşidi olmaktadır. Ayrıca kaplama sırasında hava boşluğu bırakılmadığı için, zemin içerisinde mikro biyolojik bakterilerin ya da ufak böceklerin üremesi engellemektedir. Hastanelerde epoksi terrazzo zemin kaplamanın en büyük sebebi de bu olmaktadır. Temizlenmesi kolay, bakteri oluşumunun düşük ihtimalde olduğu bu zemin, sağlık açısından kullanışı ve etkilidir.

Bu yüzden kaplama yapacak kişiler, hem şık bir görüntü için hem de sağlık için epoksi terazzo zemin kaplama kullanmalıdır. Kaplama yöntemlerinin en kalitelilerinden olan epoksi terazzo, zemin eğimi fark etmeden birçok alana uygulanmaktadır.

Epoksi Terrazzo Zemin Kaplama Nasıl Yapılır?

Epolsi terazzo zemin kaplama, bilinen en eski kaplama yöntemlerinden biridir. Bilinen tarihi 16. yüzyıla dayanmaktadır. Gelişen teknolojiyle günümüzde daha kaliteli malzemelerin üretilmesinden kaynaklı dayanıklı hale getirilmiştir. Granit, mermer ve kristal yapıdaki diğer kayaçların desen vereceği şekilde hazırlanmasıyla uygulanmaktadır. Çukur ya da bozuk zeminlerin, düz kaygan olmayan bir zemine dönüşmesini sağlar.

Ustaların hazırladığı harç malzemeleriyle desen şekilleri bozulmayacak şekilde zemin üzerine işlenilerek yapılmaktadır. Kullanılan malzemelerin kalitesi oldukça önemlidir. En az ustalık kadar önemli olan malzemeler, zeminin ömrünü uzatır, zarar gördüğünde, parçalanmasının önüne geçmektedir.

Epoksi Terazzo Zemin Kaplama Ekonomik midir?

Yapılan birçok zemin kaplama işlemi, kullanılan malzemeye ve işçiliğe göre farklı ücretlendirme ile belirlenmektedir. Bu hususta yapılan ince işçilik ve kaplama malzemeleri kullanılarak fiyat belirlenmektedir. Epoksi terazzo zemin kaplama, ustalık gerektiren bir metot olmakla beraber, kaliteli malzemelerin kullanıldığı dayanıklı zeminlerin oluşmasını sağlayan bir yöntemdir. Görsellik, dayanıklılık ve sağlık açısından yapılan ve kaplama, ortaya çıkan işe göre ekonomik olmaktadır.

Epoksi terazzo zemin kaplama kullanılan en kullanışlı kaplama çeşitleri arasında yer almaktadır. Sağladığı başka bir avantaj ise, zeminin alt kısmına su sızıntısı olmasını engellemektedir. Bu sayede rahatça sulu zeminler paspasla temizlenebilir.