Modern anlamda yenileşmenin artmasıyla artık her alanda her şeyin daha kolay ve pratik olması önem kazandı. Bu yüzden epoksi mortar zemin kaplaması da birçok kişi tarafından tercih edilir hale geldi. Bu kaplamanın en önemli özelliği ise su geçirmez olmasıdır. Bunun yanında kolayca toz tutmayan bir yapıya sahiptir.

Aynı zamanda epoksi mortar kaplama kimyasal ve mekanik çözülmelere karşı oldukça dirençli bir yapıya sahiptir. Bu yüzden de otomotiv sektörü, ağır yüklerin koyulduğu zeminler ve kimyasal ilaçların bulunduğu alanlarda sıklıkla kullanılır. Epoksi mortar kaplama daha önce belirli nedenlerle aşınmış, zarar görmüş yüzeyleri dayanıklı hale getirir. Hızlı ve kolay uygulanmasının yanı sıra kolayca temizlenebilen bir yapıya da sahiptir.

Epoksi Mortar Zemin Kaplama Kullanım Alanları

Epoksi mortar zemin kaplama dayanıklı ve dirençli bir yapıya sahip olduğu için büyük depolar, fabrikalar, oldukça ağır olan yük makinelerinin park alanları gibi yerlerde kullanılır. Çünkü epoksi astar ve epoksi macun çok büyük yüklere ve olası kimyasal hasarlara karşı dayanıklılığı yüksek olan maddelerdir.

Bunun yanında hangar, ağır sanayinin yapılmakta olduğu zemin ve çok yüksek dayanıklılık gerektiren endüstri kuruluşları bölgelerinde kullanılır. Zeminde meydana gelebilecek her türlü darbeye karşı büyük bir direnç gösterir. Aynı zamanda su geçirmez ve kolayca temizlenebilir olması da bu gibi sanayi bölgelerinde kullanılmasında önemli bir etkendir.

Epoksi Mortar Zemin Kaplama Uygulaması

Epoksi mortar zemin kaplamanın uygulanması da oldukça basittir. Öncelikle uygulanacak bölgenin tüm kireç, toz ve kum kalıntılarından arındırılması gerekir. Ardından yarık, göçük ve çatlaklar epoksi macun ile doldurulur. Kişinin isteğine bağlı olarak macunun kalınlığı belirlenir. Tüm bunlar uygulandıktan sonra ise zeminin gerekli kıvama ulaşması için 16-20 saat arası bir süre beklenir.

Tüm bu işlemler sonucunda zemin kullanıma hazır hale gelir. Ancak epoksi mortar zemin kaplamasının uygulaması bittikten yaklaşık 7 gün sonra kullanılmaya başlanması daha uygundur. Çünkü zemin henüz tam oturmamış olacağından gerekli yükü taşımakta zorlanabilir. Ancak bu süre sonunda epoksi mortar zemin tahmin bile edemeyeceğiniz yüklerin altından kolayca kalkacaktır.